Професійний підбір окулярів

Комплекс процедур при доборі окулярів

Професійний підбір окулярів

Обстеження при підборі очок також може містити:

  • дослідження бінокулярного балансу - те, наскільки добре бачать обидва очі у підібраних лінзах;
  • дослідження функції акомодації - пристосованості ока до розгляду об'єктів на близьких та далеких відстанях;
  • визначення величини адідації при виборі біфокальних чи прогресивних окулярів;
  • контроль переносимості підібраних діоптрій, який дозволяє переконатися, що окуляри не викликають дискомфортних станів.

Після проведення діагностики офтальмолог систематизує зібрані дані та на їх основі виписує рецепт на окуляри.

Як розшифрувати рецепт на окуляри

Інформація, відображена в бланку офтальмолога, призначена головним чином для оптик-консультантів та виробників окулярів, але при бажанні розшифрувати її не важко самостійно.

В офтальмологічному рецепті використовують такі позначення:

OD (oculus dexter) - праве око;

OS (oculus sinister) - ліве око;

OU (oculus uterque) - обидва ока (використовується не завжди).

Dp (distantio pupillorum) - міжзоряна відстань у мм;

Sph (sphere) - оптична сила сферичних лінз для корекції короткозорості та далекозорості. Вимірюється у діоптріях; позначається D чи дптр.

  1. при короткозорості перед цифрою ставлять знак "-";
  2. при далекозорості перед цифрою ставлять знак "+".

Cyl (cylinder) – оптична сила циліндричної лінзи, що призначається при астигматизмі. Цей параметр також доповнюється числовим коефіцієнтом зі знаком "+" або "-". При виписуванні лінз для корекції астигматизму в рецепті є позначення Ax (axis) - вісь нахилу циліндра в градусах в діапазоні від 0 до 180.

Add (additio) - адідація - параметр актуальний для біфокальних або прогресивних окулярів; він відображає різницю в оптичній силі між різними зонами лінз (для дали і близько).

Prism - сила призматичної лінзи, що призначається при виправленні косоокості. Позначається у призматичних діоптріях – p.d. або знак трикутника.

Приклад рецепту на окуляри:

OD: Sph – 2 Cyl – 1.0 Ax 90

OS: Sph – 2.0

Dp: 60 мм

Розшифровка:

Для правого ока виписана сферична розсіювальна лінза для виправлення короткозорості силою – 2 D. Є астигматизм, для його корекції необхідна циліндрична лінза силою – 1.0 D та віссю заломлення скла 90°.

Для лівого ока виписана сферична лінза, що розсіює, силою -2 D, необхідна для виправлення короткозорості. Астигматизм відсутня.

Міжзоркова відстань: 60 мм.

Якими бувають оправи та як підібрати окуляри за формою обличчя

Якщо за підбір лінз відповідає спеціаліст, то вибір оправи - це суто індивідуальний момент, заснований виключно на естетичних уподобаннях.

У моделях коригувальних окулярів використовують головним чином три конструктивні типи оправ:

Ободкові – класична конструкція оправи, в якій лінзи повністю обмежені рамкою.

Напівободкові - моделі, в яких лінзи тільки наполовину (зверху або знизу) обмежені напіврамкою; в безободковій частині для фіксації скла, як правило, використовують нейлонову волосінь.

Безободкові оправи - моделі, що не мають рамки - дужки кріпляться безпосередньо до лінзи.
При підборі оправи важливо враховувати особливості особи, що переважає стиль в одязі та ряд інших нюансів, - в цьому випадку окуляри виглядатимуть найбільш цілісно та органічно. Насправді це не так просто, оскільки різноманітність моделей виявляється дуже великим. І тут доцільно орієнтуватися загальноприйняті алгоритми підбору очок — передусім йдеться про вибір оправи формою особи.

Особа серцеподібної форми. Людям з широким лобом і звуженим підборіддям доречно зупинитися на оправах, верхня частина яких ширша за нижню — ці моделі візуально не дисонують з різними зонами обличчя і виглядають найбільш органічно. На чоловіках і жінках у цьому випадку також добре виглядають окуляри безободкові. Від варіантів з товстою прямокутною або квадратною оправою краще відмовитись.

Кругле обличчя. У цьому випадку більше підходять потовщені оправи з кутовою геометрією - квадратні, прямокутні та ін. При вдало підібраному розмірі вони візуально подовжують обличчя. Круглі та овальні варіанти, а також оправи з тонкою рамкою – не найкраще рішення.

Квадратне обличчя. Широкий лоб і незграбну лінію щелепи найкраще компенсувати круглими або овальними оправами середніх та великих розмірів. Чим тонша рамка окулярів – тим краще. На квадратних обличчях добре виглядають окуляри без оправи. Бажано утриматися від варіантів із товстою рамкою, квадратних або прямокутних моделей.

Овальне обличчя. Найбільш універсальна форма, з якою поєднується більшість типів окулярів — круглі, овальні, квадратні, прямокутні, авіатори та ін. При підборі важливо звертати увагу не так на форму оправи, як на її розміри, щоб вона максимально гармонійно поєднувалася з обличчям.